Už nikdy nepochybujte o svém cvičení!

Print
Unlock the secret to looking after yourself

Existují doslova stovky důvodů, proč je pohyb prospěšný.  Cvičení prospívá Vašemu tělu, Vaší mysli a Vašemu sociálnímu životu. Vnímejte následující čtyři výhody cvičení, které Vám změní život, jako cestu ke štěstí. Díky zmírnění stresu budete šťastnější, díky větší pozornosti a větší produktivitě budete šťastnější - a šťastní lidé přitahují pozitivní šťastné lidi!

1.  Zmírnění stresu

Velká část našeho života je spojena s nějakou formou stresu, ať už se jedná o nedostatek času, finanční potíže, náročné pracovní termíny nebo jen to, že se snažíte vypravit své děti do školy. Stres může přispívat rovněž k přejídání se nezdravými potravinami, což následně přinese nárůst hmotnosti a ten následně často zvýší míru stresu1. Díky cvičení si můžete udělat čas na sebe a pracujete na tom, aby Vaše tělo bylo zdravé, přičemž cvičení souvisí se zmírněním stresu a zlepšením nálady2.

2. Pocit větší produktivity v práci i životě

Pokud si uděláte krátkou přestávku na cvičení, zejména pokud se cítíte vyčerpaně, může to pomoci zlepšit Vaši pozornost a zvýšit Vaši produktivitu: a to je další skvělý způsob, jak bojovat se stresem!

3. Pozitivní životní styl přitahuje pozitivní lidi

Pokud soustředěně pracujete na tom, abyste zvýšili svou aktivitu, Vaše sebedůvěra stoupá.  A co je ještě lepší, Váš nový pozitivní přístup může k pozitivní změně přimět i Vaše okolí.  To platí, obzvláště pokud se rozhodnete chodit na lekce nebo vstoupit do Fit klubu. Kdo ví, jestli tím, že se sami zlepšíte, nemáte rovněž potenciál zlepšit ostatní?

4. Posílení pocitu štěstí

Kdo by nechtěl být šťastnější? Aktivita podporuje ve Vašem těle uvolňování endorfinů obdobných těm, které se uvolňují, pokud jíme velmi chutné potraviny, například čokoládu. Endorfiny jsou známy pro svou schopnost působit analgeticky (ulevit bolesti) a navodit příjemný pocit  . Pokud budete jíst nevyvážené potraviny s vysokým obsahem cukru, bude Váš pocit štěstí pravděpodobně jen krátkodobým, přičemž může rychle následovat méně šťastný propad, což může vést k nezdravému chybnému cyklu. Mnohem raději získám své „šťastné“ endorfiny fyzickou aktivitou56


Autorkou textu je Samantha Clayton, která je v Herbalife ředitelkou pro Fitness vzdělávání.

1 Singh, M. (2014). Mood, food, and obesity (Nálada, jídlo a obezita). Front Psychol, 5, 925.

2 Hamer, M., Endrighi, R., & Poole, L. (2012). Physical activity, stress reduction, and mood: insight into immunological mechanisms (Fyzická aktivita, zmírnění stresu a nálada: vhled do imunologických mechanismů). Methods Mol Biol, 934, 89-102.

3 Boecker, H., Sprenger, T., Spilker, M. E., Henriksen, G., Koppenhoefer, M., Wagner, K. J. . . . Tolle, T. R. (2008). The runner's high: opioidergic mechanisms in the human brain (Štěstí běžců: opiodní mechanismy v lidském mozku). Cereb Cortex, 18(11), 2523-2531. Nogueiras, R., Romero-Pico, A., Vazquez, M. J., Novelle, M. G., Lopez, M., & Dieguez, C. (2012). The opioid system and food intake: homeostatic and hedonic mechanisms (Opioidní systém a příjem potravin: homeostatické a hedonistické mechanismy). Obes Facts, 5(2), 196-207.

4 Dinas PC, Koutedakis Y, Flouris AD. Effects of exercise, and physical activity on depression (Účinky cvičení a fyzické aktivity na depresi). Ir J Med Sci. červen 2011;180(2):319-25.

5 Singh, M. (2014). Mood, food, and obesity (Nálada, jídlo a obezita). Front Psychol, 5, 925.

6 Nedávno bylo zjištěno, že za produkci účinků spojených se štěstím běžců možná mohou jiné molekuly než endorfiny (tj. endokanabinoidy) (Fuss, J., Steinle, J., Bindila, L., Auer, M. K., Kirchherr, H., Lutz, B., & Gass, P. (2015). U myší závisí štěstí běžců na receptorech kanabinoidů. Šetření Národní akademie věd Spojených států amerických, 112(42), 13105-13108), a na regulaci nálady se podílejí mnohé další molekuly; způsob, kterým je to zde popsáno, je příliš zjednodušující; cvičení ovlivňuje kvalitu života (pocit štěstí) mnoha dalšími způsoby.
 cs-CZ | 25.8.2019 12:35:57 | NAMP2HLASPX03