7 způsobů stálé motivace ke cvičení

Print
keepInShape_badminton

To, že cvičení je zdravé a prospěšné, jste slyšeli už tisíckrát. Víte moc dobře, co byste měli dělat, ale když ono je tak snadné najít si důvod, proč to zrovna nejde. „Na gauči je mi fajn“, „Zrovna běží můj oblíbený televizní seriál“ nebo „Venku je strašná zima“.

Známe to všichni moc dobře. Jak tedy najít (a udržet si) motivaci k tomu, aby člověk vstal a začal pravidelně cvičit?

 1. Plánujte.
  Život je hektický a je těžké si představit, že by se do denního režimu vešlo ještě cvičení. Musí se z něj stát priorita, která v rozvrhu prostě nesmí chybět. Povinná, nikoli volitelná součást. Je dobré plánovat cvičení na dobu, kdy z něj budete mít větší požitek. Například pokud o sobě víte, že vstávání vám opravdu nejde, nesnažte se zařadit cvičení na ráno. Zkuste přestávku na oběd nebo po práci.

 2. Převlékněte se.
  První krok (často i ten nejtěžší) je obout si botasky a obléknout tepláky. Jakmile jste oblečení, je to mnohem snazší. Pokud je to možné, udělejte si radost novými věcmi. Je až překvapivé, jak nové běžecké boty, funkční tričko nebo pulsmetr mohou člověka motivovat, aby „je vyzkoušel“. Navíc budete dobře vypadat a ještě lépe se cítit!

 3. Pestrost je zásadní.
  Měňte trasu běhu, střídejte běh s kolem nebo vyměňte plavání v krytém bazénu za venkovní koupaliště. Zkoušejte různé cviky, nesmíte se začít nudit. Tělocvična může leckoho začít brzy nudit, takže pokud jste typ, který rád navštěvuje fitness centrum, snažte se alespoň občas zařadit nějaké cvičení venku.

 4. Nezapomínejte na sociální rozměr.
  Cvičte s přáteli, berte to jako zábavu a navzájem se motivujte. Přátelé vám mohou nabídnout podporu, pozitivní zpětnou vazbu a spoustu legrace! Případně můžete zkusit skupinové cvičení nebo se stát členem sportovního týmu. Soutěživé typy by se měly věnovat některému týmovému sportu. Podobně funguje posilování s někým o trochu lepším, kdo vás motivuje, abyste vždy šli až na hranici svých možností.

 5. Nechte se rozptýlit.
  Cvičení na hudbu nebo při rozhovoru s přáteli vás může užitečně rozptýlit. Zjistíte, že cvičíte déle nebo že vám cvičení rychleji utíká. Doma zkuste cvičit u televize, případně během reklamní přestávky

 6. Stanovujte si reálné cíle.
  Nemusíte si hned naplánovat, že zvládnete maraton, ale cíle jsou důležité, tedy hlavně jejich dosahování, které vás bude motivovat. Nicméně buďte realisté! Nestanovujte si příliš náročné cíle, kterých nikdy nedosáhnete. Zapište si je a pravidelně se k nim vracejte s tím, jak se bude zlepšovat vaše kondice.

 7. Nezapomeňte se odměňovat.
  Ať už uběhnete o další kilometr navíc, nebo zhubnete dalších pár kilo, jakmile dosáhnete cíle a budete spokojení s pokrokem, odměňte se. Dejte si na jeden den pohov nebo si kupte třeba nové džíny. Buďte na sebe hrdí.

Stále si pamatujte ten pocit, který máte po cvičení – tělem proudí endorfiny a vy se cítíte zdraví a spokojení. A vzpomeňte si na to hlavně ve chvíli, až budete mít chuť cvičení vynechat – a nevzdávejte to!cs-CZ | 25.8.2019 18:09:11 | NAMP2HLASPX03