Energetický příjem

Print
Energetický příjem

Ráno vylezete z postele a bez pořádné dávky kávy nezačnete fungovat, v poledne tišíte hlad sladkými dobrotami a nápoji, abyste přežili den... Je to tak i u vás? Život nebyl nikdy v historii tak hektický, jsme generace, která chce stihnout úplně všechno – práci, rodinu, vztahy i společenský život... Kdo by se divil, že nás to vyčerpává! Pořádně se vyspat není jediné řešení, pokud se chcete cítit dobře – obrovsky vliv na výkonnost má i to, co jíte. Správný výběr jídla může mít velký dopad na energetický příjem během dne, jenže starost o naše tělesné schránky je často až na posledním místě v každodenním kolotoči. Jednoduchým způsobem, jak zajistit správný příjem energie, je vyměnit nezdravé pamlsky typu čokoládových tyčinek, limonády a kávy za stravu, která tělu prospěje.

10 energeticky hodnotných jídel.

  1. Ovesné vločky – jsou dobrým zdrojem vápníku, draslíku, hořčíku a pro energetický příjem důležitého vitamínu B. Hořčík hraje významnou roli při přeměně konzumované stravy na energii a přispívá k redukci únavy a vyčerpání. Ovesné vločky mají také nízký glykemický index, což znamená, že tělu dodávají stálý přísun energie delší dobu. Zkuste si dát zdravou snídani nebo svačinu v podobě müsli, ovesné kaše nebo placek.  
  2. Oříšky –. jsou bohaté na proteiny, vitamíny, minerály a tělu prospěšné tuky, zkrátka dobrá volba ke svačině. Mandle: obsahují minerály uvolňující energii, jako hořčík a vápník. Vlašské ořechy jsou bohaté na draslík, zinek a energii uvolňující železo, zatímco arašídy jsou dobrým zdrojem vitamínu B6, který pomáhá tělu využívat a ukládat energii z proteinů a sacharidů obsažených v jídle. Ať už si vyberete cokoli, všeho s mírou, protože ořechy mají vysoký obsah tuků a kalorií – ideální porce je malá hrst, což jsou asi dvě polévkové lžíce.
  3. Ovoce –. většina druhů ovoce je dobrým zdrojem vitamínu C, antioxidantů a vlákniny, a tak je ovoce dokonalým svačinovým energetickým nábojem. Vitamín C má pro tělo mnoho důležitých funkcí, včetně uvolňování energie z potravy a snižování pocitu únavy. Pomeranče a další citrusy jsou doslova nabité vitamínem C. Dobrou volbou jsou i banány bohaté na sacharidy, což je palivo, kterému tělo dává přednost, a navíc obsahují draslík, který je důležitý pro normální fungování svalů. Obecně neexistuje žádné závadné ovoce, takže se snažte hlavně o pestrost, abyste získali maximální výživnou hodnotu. 
  4. Zelenina – možná si vzpomínáte, jak vám maminka říkávala: „Sněz tu zeleninu, je moc dobrá!" Nyní už víte, jak to myslela! Brokolice, špenát a výhonky obsahují malé, nicméně důležité množství železa, které pomáhá odolávat únavě a vyčerpání a také uvolňovat energii v potravě. Dobrou volbou jsou také brambory, protože jsou energeticky vydatné díky sacharidům a obsahují i vitamín C, který je nutný pro uvolňování energie z potravy do organismu, a vitamín A prospěšný pro kůži a zrak.
  5. Celozrnné varianty – vyměňte bílou rýži, chléb a těstoviny za celozrnné varianty, získáte tak delší doby uvolňování energie do organismu. Upravené sacharidy obsahují minimum vlákniny a prošly dlouhým zpracováním, zatímco neupravené varianty jsou na vlákniny bohaté, což znamená, že tempo uvolňování cukru je pomalejší a jejich trávení nevede k výkyvům v podílu cukru v krvi. Vláknina navíc v žaludku bobtná, a díky tomu se budete cítit delší dobu sytí. Hnědá rýže a celozrnný chléb jsou dobrým zdrojem energie ze sacharidů a pantotenové kyseliny (známé spíše jako vitamín B5), která pomáhá tělu získávat energii z potravy.
  6. Ryby – vynikající zdroj proteinů, ale také mnoha vitamínů a minerálů. Tučnější ryby, jako losos, makrela, pstruh, sleď, tuňák nebo sardinky, jsou bohaté na vitamíny B6, Niacin (B3) a B12, které hrají významnou roli při přeměňování jídla na energii. Rybí maso je také bohaté na hořčík – další klíčový minerál v energeticky hodnotné stravě. Tučnější ryby dále obsahují zdravé mastné kyseliny omega 3, jež prospívají srdci.
  7. Libové červené maso – červené maso se obecně moc nedoporučuje, nicméně může vašemu tělu zajistit přísun proteinů a železa. Nízká hladina železa v těle vede k anémii, která se projevuje únavou, apatií a obecně nedostatkem energie. Maso je také jedním z hlavních zdrojů vitamínu B12 ve stravě, který taktéž pomáhá uvolňovat energii z přijímané potravy.
  8. Fazole a čočka – pomalu uvolňují energii a jsou plné vlákniny, která zpomaluje trávení, a zajišťuje tak vyrovnanější přísun energie. Různé druhy fazolí a čočky obsahují železo, které je významné z hlediska tvorby červených krvinek, jež zásobují tkáně kyslíkem, a snižují tak únavu a vyčerpání. Fazole a čočka, to vůbec není nuda - můžete je dávat k masu, do polévek a salátů, jsou univerzální přílohou, která vás spolehlivě nasytí.
  9. Vejce – jedna z mála potravin, kterou lze nazývat kompletním zdrojem bílkovin, protože obsahují všech 9 esenciálních aminokyselin – tedy stavebních kamenů proteinů ve vašem těle. Tyto aminokyseliny jsou zásadní pro tvorbu nové svalové hmoty a její obnovu. Coby bohatý zdroj bílkovin jsou vejce skvělou energetickou potravinou a nasytí vás na delší dobu – energii totiž uvolňují pomalu.
  10. Česnek – když budete často konzumovat česnek, asi to příliš nezvýší vaši oblibu ve společnosti, nicméně jeho účinky na zdraví lidé znají již stovky let. Víme, že česnek má pozitivní vliv na srdce a upravuje krevní tlak – a k tomu dodává jídlu skvělou chuť!


cs-CZ | 23.7.2019 6:31:12 | NAMP2HLASPX01